Vrsta predmeta: obvezno
Broj ECTS bodova: 25
Imenovanje mentora i odobrenje teme provodi se kada su god kandidati spremni za prijavu teme. Predviđeno je da se imenuje mentor in spe, tj. mentor-savjetnik, po upisu ili tijekom prve godine, a onda to imenovanje zajedno s temom prolazi postupak prihvaćanja na studijskim, fakultetskim i sveučilišnim tijelima. Prilikom predaje teme odlučuje se o jeziku pisanja doktorata. Studente se ohrabruje da svoje doktorate pišu na stranim jezicima. U tomu slučaju trebaju napisati opširan sažetak na hrvatskome sa svim bitnim nazivima.
Teme koje uključuju istraživanje s ljudima mora biti odobriti etičko povjerenstvo studija.
Postupak pisanja prijedloga teme doktorskoga rada
Tijekom odabiranja teme doktorskoga rada student se treba redovito javljati mentoru i u dogovoru s njim dovršiti u pisanomu obliku sinopsis koji mentor potpisuje. Svaki student ima pravo na pet sati konzultacija s mentorom.
Predviđa se održavanje gloseminara na kojima doktorandi najmanje dva puta, u različitim fazama rada, prezentiraju svoj rad drugim polaznicima.
Prijedlog teme treba sadržavati: naslov na hrvatskomu i engleskomu; kratak uvod iz kojega će se vidjeti razlozi za predloženo istraživanje; teorijsku podlogu i obrazloženje aktualne relevantne spoznaje; uže područje rada; ciljeve istraživanja i očekivani znanstveni doprinos; obrazloženje metodoloških postupaka; strukturu rada, tj. kratak opisni osvrt na elemente gradiva.
Postupak i uvjeti za prihvaćanje teme doktorskoga rada
Student predlaže temu doktorskoga rada Vijeću poslijediplomskih studija i Fakultetskomu vijeću. Prijedlog teme razmatra izabrano Stručno povjerenstvo. Ono organizira javnu obranu teme o kojoj se vodi zapisnik. Nakon obrane, ako je bilo primjedaba koje doktorand treba usvojiti, on prilaže popravljeni obrazac i na temelju njega Povjerenstvo piše izvještaj te daje mišljenje i prijedlog za prihvaćanje teme Vijeću poslijediplomskih studija i Fakultetskomu vijeću, koje donosi konačnu fakultetsku odluku i šalje sinopsis na Rektorat Sveučilišta u Zagrebu. Nakon prolaska i odobrenja Povjerenstva za doktorske teme te Vijeća DH područja temu prihvaća Senat, o čemu pisano obavještava doktoranda i studij. Nakon odobrenja teme student može pristupiti izradi doktorskoga rada.
Vrsta predmeta: obvezno
Broj ECTS bodova: 60
Poslijediplomski sveučilišni doktorski studij Glotodidaktika završava polaganjem svih nužnih ispita, obranom teme doktorskoga rada, ispunjavanjem svih obveza te izradom i javnom obranom znanstvenoga doktorskoga rada (disertacije).
Postupak pisanja doktorskoga rada
Tijekom odabiranja teme doktorskoga rada student se treba redovito javljati mentoru. Svaki student ima pravo na pet sati konzultacija s mentorom.
Tijekom odabiranja doktorskoga rada student se treba redovito javljati mentoru. Svaki student ima pravo na petnaest sati konzultacija s mentorom.
Postupak rješavanja problema između doktoranda i mentora
Ako doktorand ima teškoća s mentorom, ili obratno, mentor s doktorandom, prvo se trebaju obratiti voditeljima studija koji razgovara(ju) s objema stranama kako bi iznašle rješenje. Oni se po potrebi obraćaju Vijeću studija. Ako se to ne može riješiti na Vijeću studija, voditelj je dužan proslijediti slučaj na Vijeće poslijediplomskih studija, pa na Fakultetsko vijeću. U slučaju neuspješnoga rješenja pokreće se postupak odabira novoga mentora.
Postupak i uvjeti ocjene doktorskoga rada
Doktorski rad predaje se uz pisanu suglasnost mentora.
Članove Stručnoga povjerenstva za ocjenu i obranu doktorskoga rada imenuje Fakultetsko vijeće na prijedlog Vijeća poslijediplomskoga doktorskoga studija Glotodidaktika. Povjerenstvo se sastoji od neparnoga broja članova (najmanje tri, najviše pet članova) čija je znanstvena djelatnost iz područja doktorskoga rada studenta. U povjerenstvo može biti imenovana osoba izabrana u znanstveno-nastavno odnosno odgovarajuće znanstveno zvanje.
Stručno povjerenstvo ocjenjuje doktorski rad skupnim izvještajem koji se podnosi Fakultetskomu vijeću najkasnije u roku šest mjeseci od dana primitka odluke o imenovanju povjerenstva. Članovi Stručnoga povjerenstva mogu dati i svoje izdvojeno mišljenje. Mentor studenta ne može biti članom povjerenstva za ocjenu i obranu doktorskoga rada, osim u posve izuzetnim i opravdanim slučajevima. Najmanje jedan član povjerenstva za ocjenu i obranu mora biti izvan visokoga učilišta koje provodi postupak, a poželjno je da budu strani stručnjaci.
Stručno povjerenstvo za ocjenu doktorskoga rada može rad prihvatiti, vratiti na doradu uz pisane primjedbe ili odbiti.
Uvjeti i način obrane doktorskoga rada
Obrana doktorskoga rada provodi se nakon usvajanja pozitivnoga izvještaja povjerenstva na Fakultetskomu vijeću Fakulteta, najkasnije u roku 3 mjeseca. Obrana je doktorskoga rada javna i obavlja se, u pravilu, pred povjerenstvom koje je ocijenilo doktorski rad. O obrani doktorskoga rada sastavlja se zapisnik.
Završetak studija
Po obrani doktorskoga rada pristupnik po potrebi unosi promjene koje je povjerenstvo zahtijevalo ili savjetovalo na obrani. Potom rad uvezuje i predaje ga u Poslijediplomski ured.
Nakon poslijediplomskoga sveučilišnoga doktorskoga studija Glotodidaktika studentu se izdaje diploma kojom se potvrđuje završetak studija i stjecanje akademskoga stupnja doktora znanosti (dr. sc.).