Upisi
Uvjeti upisa
Pravo upisa na poslijediplomski doktorski studij etnologije i kulturne antropologije studij imaju osobe koje su završile sveučilišni diplomski studij u polju etnologije i antropologije s najmanjom ocjenom 4.0. Osim toga potrebno je imati preporuke dvaju sveučilišnih nastavnika, pismo prihvaćanja potencijalnog mentora, životopis te prijedlog doktorskog istraživanja. Studij mogu upisati i osobe koje su završile diplomski studij iz drugih znanstvenih područja i polja u Republici Hrvatskoj ili inozemstvu. Toj se kategoriji pristupnika tijekom natječajnog postupka mogu odrediti razlikovni ispiti, kao i rok za njihovo polaganje.
Moguć je prijelaz na ovaj doktorski studij pristupnicima koji su prethodno polazili, ali nisu završili neki drugi sveučilišni doktorski studij. Odluku o vrednovanju i priznavanju ECTS bodova ostvarenih na prethodnom studiju, kao i o upisu u odgovarajući semestar redovitog Poslijediplomskog doktorskog studija etnologije i kulturne antropologije, donosi Vijeće doktorskog studija.
Strani državljani imaju pravo upisa na studij pod jednakim uvjetima kao i državljani Republike Hrvatske.
Detaljni postupak upisa
Izbor pristupnika vrši se temeljem prijave na javni natječaj za upis na doktorski studij koji raspisuje sastavnica . Upisni kriteriji obuhvaćaju: uspjeh na diplomskom sveučilišnom studiju, pokazano zanimanje za znanstveno istraživanje (iskazano tijekom razgovora s pristupnicima koji je dio natječajnog postupka, kao i u životopisu koji treba uključivati: popis sudjelovanja u istraživačkim projektima tijekom ili nakon diplomskog studija, radove objavljene u znanstvenim publikacijama, dodatna znanja, jezične kompetencije i sl.), prijedlog doktorskog istraživanja, preporuke najmanje dvaju sveučilišnih profesora, pismo prihvaćanja potencijalnog mentorstva od strane nastavnika navedenog na listi potencijalnih mentora Poslijediplomskog doktorskog studija etnologije i kulturne antropologije.
Na internetskim stranicama Poslijediplomskog doktorskog studija etnologije i kulturne antropologije navode se potencijalni mentori i njihovi kontakti te područja u kojima mogu mentorirati doktorande. Kandidat kao dio natječajne dokumentacije prilaže mentorovu suglasnost za prihvaćanje mentoriranja. Dogovor s potencijalnim mentorom prije prijave na natječaj za upis na studij stoga predstavlja uvjet uspješne prijave. “Obrazac suglasnosti mogućeg mentora” obuhvaća podatke o prijedlogu doktorskog istraživanja, osvrt na relevantnost predložene teme i preporuku za kandidata.
Zbog bolje prohodnosti doktorskog studija, uvodi se dobra praksa imenovanja drugog mentora za doktorande čiji su prvi mentori voditelji znanstvenih projekata koji nisu nastavnici ovoga doktorskog studija. U takvom slučaju doktorand predlaže drugog mentora s popisa nastavnika i potencijalnih mentora na studiju i pribavlja pismo suglasnosti drugog mentora.
Prijedlog doktorskog istraživanja detaljan je opis istraživanja koje pristupnik želi provesti u okviru doktorskog studija. Prijedlog doktorskog istraživanja predaje se kao dio natječajne dokumentacije prilikom prijave na natječaj za upis Poslijediplomskog doktorskog studija. Prijedlog sadrži: sažetak teme istraživanja, cilj i svrhu doktorskog istraživanja, pregled istraženosti teme, teorijski okvir i metodološki pristup koji će se primjenjivati u doktorskom istraživanju, osobnu motivaciju i kvalifikacije za istraživanje, vremenik rada, etička pitanja, okvirni troškovnik, popis bibliografskih jedinica. Prijedlog obaseže do 10 kartica teksta (18 000 znakova s proredom) i podnosi se na obrascu “Prijedlog_DR_EKA” dostupnom na stranicama Poslijediplomskog doktorskog studija, na poveznici Upisi u doktorski studij/Uputa za izradu prijedloga doktorskog istraživanja. Prijedlog doktorskog istraživanja kriterij je vrednovanja kojim pristupnik pokazuje upućenost u suvremene istraživačke pristupe i teorije te sposobnost da komunicira recentne znanstvene interese i prepoznaje relevantne društvene i kulturne teme iz polja etnologije i antropologije.
Natječajno povjerenstvo ima zadatak vrednovati sve pristigle prijave i obaviti razgovor sa svim pristupnicima. Povjerenstvo predlaže Vijeću doktorskog studija pristupnike koji zadovoljavaju kriterije vrednovanja. U odabiru kandidata Povjerenstvo se vodi kriterijem izvrsnosti koji se odnosi na uspjeh u prethodnom studiju, interes za znanstveni rad te kvalitetu prijedloga istraživanja.
Popis studenata koji su stekli pravo upisa na studij oglašava se javno na mrežnim stranicama Fakulteta u skladu s odredbama Opće uredbe o zaštiti osobnih podataka (GDPR).